JAVA – GİRİLEN SAYININ BASAMAKLARINI TOPLAYAN PROGRAM

Bu yazımızda, Java ile kullanıcının girdiği sayının basamaklarının toplamını veren programın nasıl yazıldığını inceleyeceğiz.

Değişkenleri ayarlama:
İlk olarak 3 farklı değişken ayarlayalım. Bunlar:

  1. number
  2. value
  3. sum

olsun. Bu değişkenlerin hepsini sıfıra eşitledik ve ardından programımızı yürütecek asıl yere geçtik.

Stringin uzunluğunu hesaplama:
İçinizden, “Ortada bir string yokken string’in uzunluğunu nasıl hesaplayacağız” diye sorabilirsiniz. İşte tam noktada, int length = String.valueOf(number).length(); satırı bizim yardımımıza yetişiyor. İlk başta karmaşık gözükse de, bu kod tam olarak bizim girdiğimiz sayının kaç adet basamağa sahip olduğunu hesaplıyor. Bunları yaparken önce length adında bir int değişkeni oluşturuyor ardından bu değeri stringe çevirip bu stringin uzunluğunu alıyor.

For döngüsü ile basamakları tek tek toplama:

Bir for döngüsü oluşturduk, döngü 1’den başladı ve kaç adet basamak varsa o kadar tekrar edecek. Döngü devam ettikçe bizim girdiğimiz sayıdaki basamakları teker teker toplayacak. İlk önce value = number % 10 ile birler basamağından başlıyor ardından çıkan değeri havuza atıyor. Sonrasında, number = number / 10 ile bir sonraki basamağa geçiyor. Bu işlem basamak adeti kadar tekrar ediyor.

Yani,
Kullanıcı 1356 sayısını girerse ilk önce program 4 basamaklı olduğuınu anlayacak ardından, bu sayıyı 10’a bölüp kalanını alacak ve bu değer bizim birler basamağımız yani 6 olacak. Ardından 6 sayısını belleğe alacak. Sonrasında 1356 sayısını direk 10’a bölecek böylece sayının birler basamağından kurtulmuş olacağız ve elimizde 135 sayısı kalacak. Bu işlem 3 kere daha devam edecek.


Kaynak kodu:


Bu yazımızda, Java programlama diliyle girilen sayının basamaklarını toplamayı inceledik. Bunları yaparken for döngüsünden ve String methodlarından yararlandık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir